Yatak odası tekstilinin uyku hijyeniniz için ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Yaşamımızın üçte birini yatakta geçiriyoruz ve uyuduğumuz sırada cildimizle doğrudan temas ettikleri için çarşaflar, nevresimler ve pikeler bizi tatlı rüyalara da rahatsız edici kabuslara da yönlendirebilirler.

Yakan, yeterince ısıtmayan, hava almayan, sağlıksız kumaşlar uyku hijyeninizi ve dolayısıyla da yaşam kalitenizi bozarlar ve bir an önce değiştirilmeleri gerekir. İyi ve huzurlu bir uyku çekebilmek ve yeni güne daha enerjik ve zinde uyanabilmek için yatağınızın konforu kadar önemli olan yatak odası teksili ürünlerinde iyi ve sağlıklı olanlara yatırım yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Malzeme seçimi

Çarşaf ve nevresimlerde dikkat etmeniz gereken en önemli şeyin malzeme olduğunu unutmayın. Bazen kaliteli malzeme ile üretilmiş olan çarşaflar daha pahalı geldiği için daha yapay olanlarını tercih ederiz ama bu ürünlere çarşaf deyip geçmemek ve günün sekiz saatinde giydiğimiz bir kıyafet olarak bakmamız gerekir.

Pamuk: 

En kaliteli ürün grubudur. Nefes alır ve sağlıklıdır, yazın yakmaz, kışın ısıtır. Bunun için de mümkün olduğunca % 100 pamuktan üretilmiş olan nevresim takımlarını tercih etmelisiniz.

Pamuk saten: 

% 100 pamuktan klasik dokuma çarşaf ve nevresimlere nazaran kırışmaya karşı daha dayanıklı, biraz daha ekonomik ve yine pamuktan üretilen bir kumaş türü. Saten sanıldığı gibi bir iplik türü değil dokuma formudur ve halk arasında çoğunlukla saten olarak adlandırılan polyester kumaşlarla pamuk saten çarşafların hiç ilgisi yoktur.

Hatta polyester saten çarşaflar oldukça sağlıksız, nefes almayan ve rahatsız edici çarşaflar üretir ve ucuz ve parlak olmaları dolayısıyla popüler olmalarına karşı asla tavsiye edilmeyen ürünlerdir. Pamuk saten çarşaflar ise pamuk kumaşlar kadar sağlıklı, hijyenik, yumuşak ve konforludur.

Bambu: 

Bambu liflerinden üretilen kumaşlar son yıllarda organik tekstil ürünlerinin popülerleşmesiyle gitgide yaygınlaşıyor. Doğal, çevre dostu ve neme karşı dayanıklı yapısıyla öne çıkan bambu kumaşların tek dezavantajları yeni bir teknoloji olduğu için desen ve renk çeşitliliği konusunda diğer ürünler kadar gelişmiş olmamaları.

Keten:

En sağlıklı ve doğal yatak odası seçeneklerinde son olarak keten nevresim takımları bulunuyor. Keten sıcak iklimler için idealdir ve çok dayanıklı ve uzun ömürlü olması dolayısıyla avantajlıdır.

Desen:

Desenli ve renkli nevresim takımlarının çok güzel göründüğünü biliyoruz ama yatak odanızda dinlendirici bir ortam olması gerektiğini unutmadan, yatak odası dekorasyonunuzu da hesaba katarak alışveriş yapmanızı öneriyoruz. Minimal bir dekorasyon söz konusuyla dinlendirici ve renkli desenler tercih edebilirsiniz ancak gösterişli bir dekorasyondan söz ediyorsak kalabalık ve yorucu bir atmosfer oluşmaması için daha sade desenler ve düz renkler tercih etmek doğru olacaktır.

Boyut:

Yatağa küçük gelen bir çarşafı çekiştirerek uydurmaya çalışan ya da yorganın veya battaniyenin içinde bir türlü sabit duramadığı nevresimleri düzeltmeye uğraşan herkes bunun ne kadar sinir bozucu olduğunu bilir. Bugün kullandığımız battaniye ve yorganlar oldukça farklı boyutlarda olabiliyor ve nevresiminizi seçerken mutlaka kullanacağınız yorgan ve battaniyenin boyutlarını tam olarak ölçüp uyumlu bir boyut seçmelisiniz.

Bazen bir iki santimlik bir farkın çok etkilemeyeceğini düşünürsünüz ama bu bir yanılgıdır, nevresimin kullanılacağı yorgana kesinlikle tam olarak uyması gerekir yoksa uyku konforunuz bozulur ve yatağınızı toplamak da zorlaşır. Çarşaflarda ise genellikle en küçük boyutlu yataklar için üretim yapıldığını unutmayın “iki kişilik” ibaresine değil mutlaka santimetre ölçümlerine bakarak alışveriş yapın.

Dokuma sıklığı:

Bugün artık son teknoloji ile imal edilen tekstil ürünleri için iplik sayısı ya da dokuma sıklığının kaliteyi belirlediğini söylemek güç. Her ne kadar eskiden kalma bir ne kadar sık o kadar kaliteli anlayışı bugün hâlâ süregelse de aslında çok özel ve çok pahalı kumaşlardan bahsetmiyorsak üretim koşulları birbirine denk olan kumaşların kaliteleri de birbirine denk diyebiliriz. Yani dokuma sıklığı bugünün endüstriyel üretim şartlarında aslında malzeme kalitesinin yanında küçük bir ayrıntı olarak kalıyor diyebiliriz.

Share this post

Comments (0)

No comments at this moment